
VISHAY MKP1840510104M Film Capacitor, 1 �F, PP (Polypropylene), 1 kV, MKP1840M Series, � 5%, Radial Leaded
VISHAY MKP1840510104M Film Capacitor, 1 �F, PP (Polypropylene), 1 kV, MKP1840M Series, � 5%, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Voltage Rating V DC | 1kV |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 100�C |
| Product Range | MKP1840M Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 1�F |
| Lead Spacing | 27.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 5% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MKP1840510104M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $15.33
-70%$15.33
$4.60VISHAY MKP1840510104M Film Capacitor, 1 �F, PP (Polypropylene), 1 kV, MKP1840M Series, � 5%, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Voltage Rating V DC | 1kV |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 100�C |
| Product Range | MKP1840M Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 1�F |
| Lead Spacing | 27.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 5% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MKP1840510104M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Voltage Rating V DC | 1kV |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 100�C |
| Product Range | MKP1840M Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitance | 1�F |
| Lead Spacing | 27.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 5% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MKP1840510104M |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











