
Vishay MKT1813447405 DC Film Capacitor 0.47 µF 400 V PET (Polyester) ± 10% MKT1813 Series
Vishay MKT1813447405 DC Film Capacitor 0.47 µF 400 V PET (Polyester) ± 10% MKT1813 Series
Product details
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Capacitor Dielectric Type | PET (Polyester) |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | MKT1813 Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 100°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MKT1813447405 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.32
-70%$4.32
$1.30Vishay MKT1813447405 DC Film Capacitor 0.47 µF 400 V PET (Polyester) ± 10% MKT1813 Series
Product details
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Capacitor Dielectric Type | PET (Polyester) |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | MKT1813 Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 100°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MKT1813447405 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 0.47µF |
| Voltage Rating | 400V |
| Capacitor Dielectric Type | PET (Polyester) |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | MKT1813 Series |
| Capacitor Case Style | - |
| Capacitor Terminals | Axial Leaded |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 100°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | MKT1813447405 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










