
VISHAY BFC233820335 Film Capacitor, 3.3 µF, X2, 310 V, PP (Polypropylene), ± 20%
VISHAY BFC233820335 Film Capacitor, 3.3 µF, X2, 310 V, PP (Polypropylene), ± 20%
- 7.5mm to 27.5mm lead pitch
- ±20%, ±10% and ±5% tolerance
- Rated AC voltage of 310V
- Rated DC voltage of 800V at 85°C and 630V at 110°C
- Meets IEC 60384-14-3, EN60384-14, IEC 60065, UL 60384-14, CSA-E384-14, CQC standards
- Flame retardant plastic case and epoxy resin coated with tinned wire
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Voltage Rating X | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Voltage Rating Y | - |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| dv/dt Rating | - |
| Product Range | MKP3382 X2 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Suppression Class | X2 |
| Capacitance | 3.3µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | BFC233820335 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
VISHAY BFC233820335 Film Capacitor, 3.3 µF, X2, 310 V, PP (Polypropylene), ± 20%
- 7.5mm to 27.5mm lead pitch
- ±20%, ±10% and ±5% tolerance
- Rated AC voltage of 310V
- Rated DC voltage of 800V at 85°C and 630V at 110°C
- Meets IEC 60384-14-3, EN60384-14, IEC 60065, UL 60384-14, CSA-E384-14, CQC standards
- Flame retardant plastic case and epoxy resin coated with tinned wire
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Voltage Rating X | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Voltage Rating Y | - |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| dv/dt Rating | - |
| Product Range | MKP3382 X2 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Suppression Class | X2 |
| Capacitance | 3.3µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | BFC233820335 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 7.5mm to 27.5mm lead pitch
- ±20%, ±10% and ±5% tolerance
- Rated AC voltage of 310V
- Rated DC voltage of 800V at 85°C and 630V at 110°C
- Meets IEC 60384-14-3, EN60384-14, IEC 60065, UL 60384-14, CSA-E384-14, CQC standards
- Flame retardant plastic case and epoxy resin coated with tinned wire
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Voltage Rating X | 310V |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Voltage Rating Y | - |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| dv/dt Rating | - |
| Product Range | MKP3382 X2 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Capacitor Case Style | - |
| Suppression Class | X2 |
| Capacitance | 3.3µF |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | BFC233820335 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










