Vishay BFC233820155 Safety Capacitor Metallized PP Radial Box - 2 Pin 1.5 µF ± 20% X2 Through Hole
HomeStore
The Vishay MKP3382 X2 series are radial leaded, interference suppression film capacitors. The capacitance range includes E12 decade values from 0.001µF to 3.3µF. These film capacitors are non polarized electrical capacitors with an insulated Polypropylene film as dielectric.
  • 7.5mm to 27.5mm lead pitch
  • ±20%, ±10% and ±5% tolerance
  • Rated AC voltage of 310V
  • Rated DC voltage of 800V at 85°C and 630V at 110°C
  • Meets IEC 60384-14-3, EN60384-14, IEC 60065, UL 60384-14, CSA-E384-14, CQC standards
  • Flame retardant plastic case and epoxy resin coated with tinned wire
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Other details
Brand VISHAY
Part Number BFC233820155
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 7.5mm to 27.5mm lead pitch
  • ±20%, ±10% and ±5% tolerance
  • Rated AC voltage of 310V
Applications
Other details
Brand VISHAY
Part Number BFC233820155
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 7.5mm to 27.5mm lead pitch
  • ±20%, ±10% and ±5% tolerance
  • Rated AC voltage of 310V
Part Number BFC233820155
Vishay BFC233820155 Safety Capacitor Metallized PP Radial Box - 2 Pin 1.5 µF ± 20% X2 Through Hole | Tanotis