Vishay 293D475X9020C2TE3 293D475X9020C2TE3 Surface Mount Tantalum Capacitor TANTAMOUNT® 4.7 µF 20 V 2312 [6032 Metric] ± 10% 2.3 ohm C
HomeStore
The Vishay TANTAMOUNT 293D series are standard industrial grade solid tantalum chip capacitors. The capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF. Tantalum capacitors are the preferred choice in applications where volumetric efficiency, stable electrical parameters, high reliability and long service life are primary considerations.
  • Moulded case available in six EIA case sizes (A, B, C, D, E, V)
  • Working voltage range of 4VDC to 75VDC
  • Available in ±5%, ±10% and ±20% tolerance
  • Operating temperature range -55°C to +125°C
  • Compatible with high volume automatic pick and place equipment
  • Meets IEC specification QC300801/US0001 and EIA535BAAC mechanical and performance requirements
  • 100% surge current test (D and E sizes)
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Other details
Brand VISHAY
Part Number 293D475X9020C2TE3
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Other details
Brand VISHAY
Part Number 293D475X9020C2TE3
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number 293D475X9020C2TE3
Vishay 293D475X9020C2TE3 293D475X9020C2TE3 Surface Mount Tantalum Capacitor TANTAMOUNT® 4.7 µF 20 V 2312 [6032 Metric] ± 10% 2.3 ohm C | Tanotis