RUBYCON 10RX301000MCA10X20 Electrolytic Capacitor, Miniature, 1000 µF, 10 V, RX30 Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | RX30 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 20mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 130°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 130°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | RUBYCON |
| Part Number | 10RX301000MCA10X20 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 20mm |
| ESR | - |
Other details
| Brand | RUBYCON |
| Quantity | Each |
| Capacitance | 1000µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Diameter | 10mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 20mm |