RUBYCON 450QXW68MEFC12.5X40 Electrolytic Capacitor, Miniature, 68 µF, 450 V, QXW Series, ± 20%, Radial Leaded, 12.5 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Miniature, 68 µF, 450 V, QXW Series, ± 20%, Radial Leaded, 12.5 mm product from RUBYCON with the model number 450QXW68MEFC12.5X40
Product details
Capacitance 68µF
Voltage Rating 450V
Product Range QXW Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 12.5mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 40mm
Operating Temperature Min -25°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 450QXW68MEFC12.5X40
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 68µF
Voltage Rating 450V
Product Range QXW Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 12.5mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 40mm
ESR -
Other details
Brand RUBYCON
Description
Capacitance 68µF
Voltage Rating 450V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 12.5mm
Lead Spacing 5mm
Height 40mm
RUBYCON 450QXW68MEFC12.5X40 Electrolytic Capacitor, Miniature, 68 µF, 450 V, QXW Series, ± 20%, Radial Leaded, 12.5 mm | Tanotis