RUBYCON 250PX10MEFC10X12.5 Electrolytic Capacitor, Miniature, 10 µF, 250 V, PX Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Miniature, 10 µF, 250 V, PX Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm product from RUBYCON with the model number 250PX10MEFC10X12.5
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 250V
Product Range PX Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 12.5mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 250PX10MEFC10X12.5
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 250V
Product Range PX Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 12.5mm
ESR -
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 250PX10MEFC10X12.5
Description
Capacitance 10µF
Voltage Rating 250V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 12.5mm
Part Number 250PX10MEFC10X12.5
RUBYCON 250PX10MEFC10X12.5 Electrolytic Capacitor, Miniature, 10 µF, 250 V, PX Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm | Tanotis