PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1V682 Electrolytic Capacitor, HD Series, 6800 µF, ± 20%, 35 V, 18 mm, Radial Leaded
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, HD Series, 6800 µF, ± 20%, 35 V, 18 mm, Radial Leaded product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUHD1V682
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
Voltage Rating 35V
Product Range HD Series
Diameter 18mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 6800µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 35.5mm
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUHD1V682
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating 35V
Product Range HD Series
Diameter 18mm
ESR -
Capacitance 6800µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 35.5mm
Other details
Part Number EEUHD1V682
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Voltage Rating 35V
Diameter 18mm
Capacitance 6800µF
Lead Spacing 7.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 35.5mm
Part Number EEUHD1V682
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1V682 Electrolytic Capacitor, HD Series, 6800 µF, ± 20%, 35 V, 18 mm, Radial Leaded | Tanotis