Panasonic Electronic Components EEUFR1H821L Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V FR Series ± 20% Radial Leaded 12.5 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 820 µF, 50 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 12.5 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUFR1H821L
Product details
Capacitance 820µF
Voltage Rating 50V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 12.5mm
Lead Spacing 5mm
Height 35mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 10000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUFR1H821L
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 820µF
Voltage Rating 50V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 12.5mm
Lead Spacing 5mm
Height 35mm
ESR -
Other details
Part Number EEUFR1H821L
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 820µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 12.5mm
Lead Spacing 5mm
Height 35mm
Part Number EEUFR1H821L
Panasonic Electronic Components EEUFR1H821L Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V FR Series ± 20% Radial Leaded 12.5 mm | Tanotis