PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1E561LB Electrolytic Capacitor, 560 µF, 25 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 560 µF, 25 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUFR1E561LB
Product details
Capacitance 560µF
Voltage Rating 25V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 8mm
Packaging Each
Lead Spacing 3.5mm
Height 20mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 9000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUFR1E561LB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 560µF
Voltage Rating 25V
Product Range FR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Packaging Each
Lead Spacing 3.5mm
Height 20mm
ESR -
Other details
Part Number EEUFR1E561LB
Description
Capacitance 560µF
Voltage Rating 25V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 20mm
Part Number EEUFR1E561LB
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFR1E561LB Electrolytic Capacitor, 560 µF, 25 V, FR Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm | Tanotis