PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUEE2W330S Electrolytic Capacitor, 33 µF, 450 V, EE Series, ± 20%, Radial Leaded, 18 mm
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 450V |
| Product Range | EE Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 18mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 20mm |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUEE2W330S |
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 450V |
| Product Range | EE Series |
| Diameter | 18mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 20mm |
Other details
| Part Number | EEUEE2W330S |
| Quantity | Each |
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 450V |
| Diameter | 18mm |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 20mm |