PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUEE2G220S Electrolytic Capacitor, 22 µF, 400 V, EE Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 22 µF, 400 V, EE Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUEE2G220S
Product details
Capacitance 22µF
Voltage Rating 400V
Product Range EE Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 16mm
Packaging Each
Lead Spacing 7.5mm
Height 20mm
Operating Temperature Min -25°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 10000 hours @ 105°C
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUEE2G220S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 22µF
Voltage Rating 400V
Product Range EE Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Packaging Each
Lead Spacing 7.5mm
Height 20mm
Other details
Part Number EEUEE2G220S
Description
Capacitance 22µF
Voltage Rating 400V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 20mm
Part Number EEUEE2G220S
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUEE2G220S Electrolytic Capacitor, 22 µF, 400 V, EE Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm | Tanotis