PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUED2C101S Electrolytic Capacitor, ED Series, 100 µF, ± 20%, 160 V, 16 mm, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 160V |
| Product Range | ED Series |
| Diameter | 16mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 100µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 20mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUED2C101S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Voltage Rating | 160V |
| Product Range | ED Series |
| Diameter | 16mm |
| ESR | - |
| Capacitance | 100µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Packaging | Each |
| Height | 20mm |
Other details
| Part Number | EEUED2C101S |
| Quantity | Each |
| Voltage Rating | 160V |
| Diameter | 16mm |
| Capacitance | 100µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 20mm |