Panasonic Electronic Components EEEHB1H100AP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 10 µF 50 V HB Series 2000 Hours @ 105°C
Product details
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| ESR | - |
| Product Range | HB Series |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Ripple Current AC | 35mA |
| Diameter | 6.3mm |
| Height | 5.8mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
| MSL | - |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEEHB1H100AP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| ESR | - |
| Product Range | HB Series |
| Ripple Current AC | 35mA |
| Diameter | 6.3mm |
| Height | 5.8mm |
| MSL | - |
Other details
| Part Number | EEEHB1H100AP |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Ripple Current AC | 35mA |
| Diameter | 6.3mm |
| Height | 5.8mm |