PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEEFK1E391SP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 390 µF, 25 V, 0.16 ohm, FKS Series
Product details
| AE Capacitor Case | Radial Can - SMD |
| Capacitance | 390µF |
| Voltage Rating | 25V |
| ESR | 0.16ohm |
| Product Range | FKS Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Ripple Current AC | 600mA |
| Diameter | 8mm |
| Height | 10.2mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEEFK1E391SP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Capacitance | 390µF |
| Voltage Rating | 25V |
| ESR | 0.16ohm |
| Product Range | FKS Series |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current AC | 600mA |
| Diameter | 8mm |
| Height | 10.2mm |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Part Number | EEEFK1E391SP |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
| Capacitance | 390µF |
| Voltage Rating | 25V |
| ESR | 0.16ohm |
| Ripple Current AC | 600mA |
| Diameter | 8mm |
| Height | 10.2mm |