PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECEA0JN471X Electrolytic Capacitor, SU(Bi-polar) Series, 470 µF, ± 20%, 6.3 V, 10 mm, Radial Leaded
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, SU(Bi-polar) Series, 470 µF, ± 20%, 6.3 V, 10 mm, Radial Leaded product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number ECEA0JN471X
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
Voltage Rating 6.3V
Product Range SU(Bi-polar) Series
Diameter 10mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 470µF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 12.5mm
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number ECEA0JN471X
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 6.3V
Diameter 10mm
ESR -
Capacitance 470µF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 12.5mm
Other details
Part Number ECEA0JN471X
Description
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 6.3V
Diameter 10mm
Capacitance 470µF
Lead Spacing 5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 12.5mm
Part Number ECEA0JN471X
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECEA0JN471X Electrolytic Capacitor, SU(Bi-polar) Series, 470 µF, ± 20%, 6.3 V, 10 mm, Radial Leaded | Tanotis