PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2EM4R7 Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 250 V, M Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
HomeStore
  • Capacitance value ranges from 2.2µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
  • Capacitance value ranges from 1µF to 470µF for 160VDC to 450VDC
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
  • Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
  • High reliability
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
Voltage Rating 250V
Product Range M Series
Diameter 8mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 4.7µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 11.5mm
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number ECA2EM4R7
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
  • High reliability
Applications
Product details
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 250V
Product Range M Series
Diameter 8mm
ESR -
Capacitance 4.7µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 11.5mm
Other details
Part Number ECA2EM4R7
Description
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 250V
Diameter 8mm
Capacitance 4.7µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 11.5mm
Part Number ECA2EM4R7
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2EM4R7 Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 250 V, M Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm | Tanotis