PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2AAM101X Electrolytic Capacitor, 100 µF, 100 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | AM Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | ECA2AAM101X |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | AM Series |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| ESR | - |
Other details
| Part Number | ECA2AAM101X |
| Quantity | Each |
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Diameter | 10mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |