Panasonic EEUFC2A560 Electrolytic Capacitor 56 µF 100 V ± 20% Radial Leaded 3000 Hours @ 105°C Polar
- High reliability
- Low impedance
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
- Operating temperature range -55°C to 105°C
- Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUFC2A560 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- High reliability
- Low impedance
- Tolerance of ±20%
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUFC2A560 |
| Quantity | Each |
Description
- Tolerance of ±20%