Panasonic EEUFC2A331S EEUFC2A331S Electrolytic Capacitor 330 µF 100 V ± 20% Radial Leaded 5000 Hours @ 105°C Polar
HomeStore
The Panasonic EEUFC series capacitors are automotive grade, radial polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF. These capacitors are solution for low impedance solutions.
  • High reliability
  • Low impedance
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
  • Operating temperature range -55°C to 105°C
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFC2A331S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • High reliability
  • Low impedance
  • Tolerance of ±20%
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFC2A331S
Quantity Each
Description
  • Tolerance of ±20%
Part Number EEUFC2A331S
Panasonic EEUFC2A331S EEUFC2A331S Electrolytic Capacitor 330 µF 100 V ± 20% Radial Leaded 5000 Hours @ 105°C Polar | Tanotis