Panasonic EEUFC2A120 Electrolytic Capacitor 12 µF 100 V FC Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 12 µF, 100 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 6.3 mm product from PANASONIC with the model number EEUFC2A120
Product details
Capacitance 12µF
Voltage Rating 100V
Product Range FC Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 6.3mm
Lead Spacing 2.5mm
Height 11.2mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 1000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFC2A120
-70%
Product details
Capacitance 12µF
Voltage Rating 100V
Product Range FC Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 6.3mm
Lead Spacing 2.5mm
Height 11.2mm
ESR -
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFC2A120
Description
Capacitance 12µF
Voltage Rating 100V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 6.3mm
Lead Spacing 2.5mm
Height 11.2mm
Part Number EEUFC2A120
Panasonic EEUFC2A120 Electrolytic Capacitor 12 µF 100 V FC Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm | Tanotis