PANASONIC EEHZV1V151P Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, ± 20%, 35 V, Radial Can - SMD, 0.016 ohm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
150µF
Voltage(DC)
35V
ESR
0.016ohm
Product Diameter
8mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
ZV Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 135°C
Product Length
Product Height
10.2mm
Operating Temperature Max
135°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEHZV1V151P
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
150µF
Voltage(DC)
35V
ESR
0.016ohm
Product Diameter
8mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
ZV Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 135°C
Product Length
Product Height
10.2mm
Operating Temperature Max
135°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEHZV1V151P
150µF
35V
0.016ohm
8mm
-55°C
± 20%
4000 hours @ 135°C
10.2mm
135°C
Part Number EEHZV1V151P
PANASONIC EEHZV1V151P Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 µF, ± 20%, 35 V, Radial Can - SMD, 0.016 ohm | Tanotis