Panasonic EEEFKE181XSP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 180 µF 25 V 0.34 ohm
HomeStore
The FKS series Type V from Panasonic is a surface mount aluminium electrolytic capacitors. These high temperature lead free reflow capacitors have high reliability, long life, low impedance and high ripple current. The capacitance value ranges from 39µF to 1800µF.
  • Automotive grade AEC-Q200 qualified
  • Voltage rating range from 6.3VDC to 50VDC
  • Capacitance tolerance is 20%
  • Operating temperature range from -55°C to 105°C
  • Endurance of 2000h at 105°C
  • Capacitor size varies from 6.3mm x 5.8mm to 10mm x 10.2mm (D x L)
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEEFKE181XSP
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Capacitance tolerance is 20%
  • Endurance of 2000h at 105°C
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEEFKE181XSP
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Capacitance tolerance is 20%
  • Endurance of 2000h at 105°C
Part Number EEEFKE181XSP
Panasonic EEEFKE181XSP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 180 µF 25 V 0.34 ohm | Tanotis