Panasonic ECA2AM102 Electrolytic Capacitor 1000 µF 100 V ± 20% Radial Leaded 2000 Hours @ 85°C Polar
HomeStore
  • Capacitance value ranges from 2.2µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
  • Capacitance value ranges from 1µF to 470µF for 160VDC to 450VDC
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
  • Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
  • High reliability
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECA2AM102
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
Panasonic ECA2AM102 Electrolytic Capacitor 1000 µF 100 V ± 20% Radial Leaded 2000 Hours @ 85°C Polar - Image 2
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
  • High reliability
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECA2AM102
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Part Number ECA2AM102
Panasonic ECA2AM102 Electrolytic Capacitor 1000 µF 100 V ± 20% Radial Leaded 2000 Hours @ 85°C Polar | Tanotis