Panasonic ECA1EHG100 ECA1EHG100 Electrolytic Capacitor 10 µF 25 V ± 20% Radial Leaded 1000 Hours @ 105°C Polar
HomeStore
  • Capacitance value ranges 2.2µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
  • Capacitance value ranges 1µF to 330µF for 160VDC to 450VDC
  • Available in -55°C to 105°C and -25°C to 105°C temperature range based on rated voltage
  • Capacitance tolerance is ±20%
  • Endurance at 105°C from 1000h to 2000h
  • Low ESR and high ripple current
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
Applications
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECA1EHG100
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECA1EHG100
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number ECA1EHG100
Panasonic ECA1EHG100 ECA1EHG100 Electrolytic Capacitor 10 µF 25 V ± 20% Radial Leaded 1000 Hours @ 105°C Polar | Tanotis