NICHICON UVR1J222MHD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 2200UF, 63V, 20%, RADIAL
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | VR Series |
| Diameter | 18mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 2200µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 35.5mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UVR1J222MHD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$1.13NICHICON UVR1J222MHD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 2200UF, 63V, 20%, RADIAL
Product details
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | VR Series |
| Diameter | 18mm |
| ESR | - |
| Capacitance | 2200µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Packaging | Each |
| Height | 35.5mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UVR1J222MHD |
| Quantity | Each |
| Voltage Rating | 63V |
| Diameter | 18mm |
| Capacitance | 2200µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 35.5mm |