NICHICON UVR1E221MPD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 25V, 20%, RADIAL
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | VR Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 220µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UVR1E221MPD1TD |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
$0.10NICHICON UVR1E221MPD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 25V, 20%, RADIAL
Product details
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | VR Series |
| Diameter | 8mm |
| ESR | - |
| Capacitance | 220µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Packaging | Cut Tape |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Technical Data Sheet EN | |
| Voltage Rating | 25V |
| Diameter | 8mm |
| Capacitance | 220µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |