Nichicon UKZ1E330MPM1TD Electrolytic Capacitor 33 µF 25 V UKZ Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 33 µF, 25 V, UKZ Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm product from NICHICON with the model number UKZ1E330MPM1TD
Product details
Capacitance 33µF
Voltage Rating 25V
Product Range UKZ Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 11.5mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 1000 hours @ 85°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand NICHICON
Part Number UKZ1E330MPM1TD
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 33µF
Voltage Rating 25V
Product Range UKZ Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 11.5mm
Operating Temperature Max 85°C
ESR -
Other details
Brand NICHICON
Part Number UKZ1E330MPM1TD
Description
Capacitance 33µF
Voltage Rating 25V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 11.5mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number UKZ1E330MPM1TD
Nichicon UKZ1E330MPM1TD Electrolytic Capacitor 33 µF 25 V UKZ Series ± 20% Radial Leaded 8 mm | Tanotis