Multicomp PRO MCMHR35V226M6.3X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 35 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm
- Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
- ±20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105°C
- Operating temperature range -40°C to 105°C
- Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 7mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCMHR35V226M6.3X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- ±20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105°C
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 7mm |
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Quantity | Each |
Description
- ±20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105°C
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 7mm |