
Multicomp PRO MCMHR10V226M5X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 10 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
Multicomp PRO MCMHR10V226M5X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 10 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
- Radial leaded aluminium electrolytic capacitors
- Miniaturized 7mm height
- Suitable for high density electronic equipments
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Portable Devices
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 7mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCMHR10V226M5X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO MCMHR10V226M5X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 10 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
- Radial leaded aluminium electrolytic capacitors
- Miniaturized 7mm height
- Suitable for high density electronic equipments
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Portable Devices
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 7mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCMHR10V226M5X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Radial leaded aluminium electrolytic capacitors
- Miniaturized 7mm height
- Suitable for high density electronic equipments
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Portable Devices
Product details
| Capacitance | 22µF |
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 7mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCMHR10V226M5X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









