Multicomp PRO MCMHR10V226M5X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 10 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
HomeStore
  • Radial leaded aluminium electrolytic capacitors
  • Miniaturized 7mm height
  • Suitable for high density electronic equipments
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Portable Devices
Product details
Capacitance 22µF
Voltage Rating 10V
Product Range MCMHR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 7mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 1000 hours @ 105°C
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCMHR10V226M5X7
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Miniaturized 7mm height
Applications
Portable Devices
Product details
Capacitance 22µF
Voltage Rating 10V
Product Range MCMHR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 7mm
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCMHR10V226M5X7
Description
  • Miniaturized 7mm height
Capacitance 22µF
Voltage Rating 10V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 7mm
Part Number MCMHR10V226M5X7
Multicomp PRO MCMHR10V226M5X7 Electrolytic Capacitor 22 µF 10 V Mcmhr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm | Tanotis