Multicomp PRO MCGLR50V476M8X11 Electrolytic Capacitor 47 µF 50 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
HomeStore
  • 96% of customers would recommend to a friend
Product details
Capacitance 47µF
Voltage Rating 50V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 11mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGLR50V476M8X11
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 47µF
Voltage Rating 50V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 11mm
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGLR50V476M8X11
Description
Capacitance 47µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 3.5mm
Height 11mm
Part Number MCGLR50V476M8X11
Multicomp PRO MCGLR50V476M8X11 Electrolytic Capacitor 47 µF 50 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 8 mm | Tanotis