Multicomp PRO MCGLR50V105M5X11 Electrolytic Capacitor 1 µF 50 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
- 96% of customers would recommend to a friend
Automotive, Power Supplies
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGLR50V105M5X11 |
Automotive, Power Supplies
Product details
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Quantity | Each |
Description
| Capacitance | 1µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Diameter | 5mm |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |