MULTICOMP MCMHR35V336M6.3X7 Electrolytic Capacitor, 33 �F, 35 V, MCMHR Series, � 20%, Radial Leaded, 6.3 mm
The Multicomp MCMHR series capacitors are radial leaded, polarized aluminium electrolytic capacitors with 0.1�F to 470�F capacitance range. These capacitors have a short body length of 7mm. MCMHR series capacitors are most suitable for high density applications.
  • Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
  • �20% tolerance
  • Endurance is 1000h at 105�C
  • Operating temperature range -40�C to 105�C
  • Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Voltage Rating 35V
Product Range MCMHR Series
Diameter 6.3mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 33�F
Lead Spacing 2.5mm
Capacitance Tolerance � 20%
Packaging Each
Height 7mm
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCMHR35V336M6.3X7
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-71%
  • �20% tolerance
  • Endurance is 1000h at 105�C
Applications
Voltage Rating 35V
Product Range MCMHR Series
Diameter 6.3mm
ESR -
Capacitance 33�F
Lead Spacing 2.5mm
Capacitance Tolerance � 20%
Packaging Each
Height 7mm
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCMHR35V336M6.3X7
Description
  • �20% tolerance
Voltage Rating 35V
Diameter 6.3mm
Lead Spacing 2.5mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 7mm
Part Number MCMHR35V336M6.3X7
MULTICOMP MCMHR35V336M6.3X7 Electrolytic Capacitor, 33 �F, 35 V, MCMHR Series, � 20%, Radial Leaded, 6.3 mm | Tanotis