Kyocera AVX TPSC227K006R0100 Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 6.3 V 2312 [6032 Metric] ± 10% 0.1 ohm C
HomeStore
The AVX TPS series capacitors are low ESR, robust Mn02 solid electrolyte polarized tantalum chip capacitors. The capacitance value ranges from 0.15µF to 1500µF.
  • EIA 0805, 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Operating temperature range of -55°C to 125°C
  • Meets 55/125/56 (IEC 68-2) standard
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TPSC227K006R0100
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
Kyocera AVX TPSC227K006R0100 Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 6.3 V 2312 [6032 Metric] ± 10% 0.1 ohm C - Image 2
Applications
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TPSC227K006R0100
Description
Part Number TPSC227K006R0100
Kyocera AVX TPSC227K006R0100 Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 6.3 V 2312 [6032 Metric] ± 10% 0.1 ohm C | Tanotis