KYOCERA AVX TPME687K006R0018 Surface Mount Tantalum Capacitor, 680 µF, 6.3 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.018 ohm, E
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Capacitance
680µF
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
ESR
0.018ohm
Failure Rate
Product Length
7.3mm
Product Height
4.1mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
6.3V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
E
Ripple Current
3.87A
Product Width
4.3mm
Product Range
TPM Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TPME687K006R0018
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
680µF
Capacitor Case / Package
2917 [7343 Metric]
ESR
0.018ohm
Failure Rate
Product Length
7.3mm
Product Height
4.1mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Voltage(DC)
6.3V
Capacitance Tolerance
± 10%
Manufacturer Size Code
E
Ripple Current
3.87A
Product Width
4.3mm
Product Range
TPM Series
Operating Temperature Max
125°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number TPME687K006R0018
680µF
0.018ohm
7.3mm
4.1mm
-55°C
6.3V
± 10%
3.87A
4.3mm
125°C
Part Number TPME687K006R0018
KYOCERA AVX TPME687K006R0018 Surface Mount Tantalum Capacitor, 680 µF, 6.3 V, 2917 [7343 Metric], ± 10%, 0.018 ohm, E | Tanotis