KYOCERA AVX REF0812101M050B Electrolytic Capacitor, 100 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 4000 hours @ 105°C, Polar
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
100µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 105°C
Open menu
Capacitor Case / Package
Product Diameter
8mm
Product Width
Product Range
REF Series
Ripple Current
774mA
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
Bis(a,a-dimethylbenzyl) peroxide (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
50V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
3.5mm
Product Length
Product Height
12mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF0812101M050B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
100µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
8mm
Product Width
Product Range
REF Series
Ripple Current
774mA
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
Voltage(DC)
50V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
3.5mm
Product Length
Product Height
12mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF0812101M050B
100µF
± 20%
4000 hours @ 105°C
8mm
774mA
105°C
50V
3.5mm
12mm
-40°C
Part Number REF0812101M050B
KYOCERA AVX REF0812101M050B Electrolytic Capacitor, 100 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 4000 hours @ 105°C, Polar | Tanotis