KEMET T598D227M010ATE025 Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 220 µF, 10 V, T598 Series, ± 20%, D, 0.025 ohm
HomeStore
  • Ultra-low ESR
  • Complies with AEC-Q200 Qualification Test Plan
  • High reliability up to 1,000 hours with 85°C/85% RH load
  • Subject to PPAP/PSW and Change Control
Applications
Automotive
Product details
Manufacturer Size Code D
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
Voltage Rating 10V
Product Range T598 Series
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
ESR 0.025ohm
Capacitance 220µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand KEMET
Part Number T598D227M010ATE025
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Ultra-low ESR
Applications
Automotive
Product details
Manufacturer Size Code D
Voltage Rating 10V
Product Range T598 Series
ESR 0.025ohm
Capacitance 220µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand KEMET
Part Number T598D227M010ATE025
Description
Voltage Rating 10V
ESR 0.025ohm
Capacitance 220µF
Capacitance Tolerance ± 20%
Part Number T598D227M010ATE025
KEMET T598D227M010ATE025 Tantalum Polymer Capacitor, KO-CAP®, 220 µF, 10 V, T598 Series, ± 20%, D, 0.025 ohm | Tanotis