Kemet T523H477M016APE070 Tantalum Polymer Capacitor 470 µF 16 V T52X KO-CAP® Series ± 20% H 0.07 ohm
- Volumetrically efficient
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | T52X KO-CAP® Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Manufacturer Size Code | H |
| ESR | 0.07ohm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T523H477M016APE070 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
- Volumetrically efficient
- 100% Surge current tested
- EIA standard case sizes
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Manufacturer Size Code | H |
| ESR | 0.07ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
- 100% Surge current tested
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 16V |
| ESR | 0.07ohm |