![Kemet T521X226M063ATE075 T521X226M063ATE075 Tantalum Polymer Capacitor 22 µF ± 20% 63 V X 0.075 ohm 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotron.shop/images/product/kemet-t521x226m063ate075-t521x226m063ate075-tantalum-polymer-capacitor-22-acirc-micro-f-plusmn-20-63-v-x-0-075-ohm-2917-7343-metric-1.jpg)
Kemet T521X226M063ATE075 T521X226M063ATE075 Tantalum Polymer Capacitor 22 µF ± 20% 63 V X 0.075 ohm 2917 [7343 Metric]
- Volumetrically efficient
- Stable temperature characteristics
- High ripple current capability
- High reliability
- 100% Surge current tested
- Low profile design
- Halogen-free epoxy
- High frequency capacitance retention
- 100% Accelerated steady state aging
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T521X226M063ATE075 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Product Change Notice EN |
- Volumetrically efficient
- High reliability
- 100% Surge current tested
- Low profile design
- Halogen-free epoxy
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
- 100% Surge current tested