![KEMET T499X336K035ATE600 Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 µF, 35 V, T499 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotron.shop/images/product/kemet-t499x336k035ate600-surface-mount-tantalum-capacitor-33-micro-f-35-v-t499-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
KEMET T499X336K035ATE600 Surface Mount Tantalum Capacitor, 33 µF, 35 V, T499 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T499 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| ESR | 0.6ohm |
| Manufacturer Size Code | X |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T499X336K035ATE600 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Packaging | Cut Tape |
| ESR | 0.6ohm |
| Manufacturer Size Code | X |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 35V |
| ESR | 0.6ohm |