Kemet T495C106K025ATE450 Surface Mount Tantalum Capacitor MnO2 10 µF 25 V 2312 [6032 Metric] ± 10% 0.45 ohm C
HomeStore
  • 0.1µF to 1000µF capacitance range
  • EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
  • Available in ±10% and ±20% tolerance
  • Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
  • Operating temperature range of -55°C to 125°C
  • Meets or exceeds EIA standard 535BAAC
  • 100% steady state accelerated aging
  • Optional gold plated terminations
  • MSL 1
  • Endurance is 2000h at 85°C
Other details
Brand KEMET
Part Number T495C106K025ATE450
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • MSL 1
  • Endurance is 2000h at 85°C
Other details
Brand KEMET
Part Number T495C106K025ATE450
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Endurance is 2000h at 85°C
Part Number T495C106K025ATE450
Kemet T495C106K025ATE450 Surface Mount Tantalum Capacitor MnO2 10 µF 25 V 2312 [6032 Metric] ± 10% 0.45 ohm C | Tanotis