![KEMET T491X477K010AT Surface Mount Tantalum Capacitor, 470 µF, 10 V, T491 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]](https://img.tanotron.shop/images/product/kemet-t491x477k010at-surface-mount-tantalum-capacitor-470-micro-f-10-v-t491-series-plusmn-10-2917-7343-metric-1.jpg)
KEMET T491X477K010AT Surface Mount Tantalum Capacitor, 470 µF, 10 V, T491 Series, ± 10%, 2917 [7343 Metric]
Product details
| Manufacturer Size Code | X |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 10V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | T491 Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 470µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T491X477K010AT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Manufacturer Size Code | X |
| Voltage Rating | 10V |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 470µF |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
| Voltage Rating | 10V |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 470µF |