![Kemet T491X106K050AT Surface Mount Tantalum Capacitor 10 µF 50 V 2917 [7343 Metric] ± 10% 0.7 ohm X](https://img.tanotron.shop/images/product/kemet-t491x106k050at-surface-mount-tantalum-capacitor-10-acirc-micro-f-50-v-2917-7343-metric-plusmn-10-0-7-ohm-x-1.jpg)
Kemet T491X106K050AT Surface Mount Tantalum Capacitor 10 µF 50 V 2917 [7343 Metric] ± 10% 0.7 ohm X
- Capacitance value ranges from 0.1µF to 1000µF
- EIA 1206, 1210, 2312, 2917, 2924 case sizes available
- Available in ±10% and ±20% tolerance
- Rated voltage range of 2.5VDC to 50VDC
- Operating temperature range -55°C to 125°C
- Symmetrical, compliant terminations
- Laser marked case
- Optional gold plated terminations
Industrial, Automotive, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
| Brand | KEMET |
| Part Number | T491X106K050AT |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
- Laser marked case
| Brand | KEMET |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description