KEMET T356M476K035AT Tantalum Capacitor, Polar, 47 µF, 35 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded
Product details
| Capacitance | 47µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | T356 Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.8ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | T356M476K035AT |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
$10.06KEMET T356M476K035AT Tantalum Capacitor, Polar, 47 µF, 35 V, T356 Series, ± 10%, Radial Leaded
Product details
| Capacitance | 47µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| ESR | 0.8ohm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
| Capacitance | 47µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Lead Spacing | 5.08mm |
| ESR | 0.8ohm |