KEMET R60MR51005040K Film Capacitor, 10 µF, 400 V, PET (Polyester), ± 10%, R60 Series
HomeStore
This is a Film Capacitor, 10 µF, 400 V, PET (Polyester), ± 10%, R60 Series product from KEMET with the model number R60MR51005040K
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 400V
Capacitor Dielectric Type PET (Polyester)
Capacitance Tolerance ± 10%
Product Range R60 Series
Capacitor Case Style -
Capacitor Terminals Radial Leaded
Lead Spacing 27.5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Packaging Cut Tape
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand KEMET
Part Number R60MR51005040K
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 400V
Capacitance Tolerance ± 10%
Product Range R60 Series
Capacitor Case Style -
Lead Spacing 27.5mm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand KEMET
Part Number R60MR51005040K
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 10µF
Voltage Rating 400V
Capacitance Tolerance ± 10%
Lead Spacing 27.5mm
Part Number R60MR51005040K
KEMET R60MR51005040K Film Capacitor, 10 µF, 400 V, PET (Polyester), ± 10%, R60 Series | Tanotis