KEMET ELG157M400AR2AA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 150 �F, 400 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20%
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Snap-in, 150 �F, 400 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20% product from KEMET with the model number ELG157M400AR2AA
Product details
Operating Temperature Min -25�C
Capacitor Terminals Quick Connect, Snap-In
Operating Temperature Max 105�C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105�C
Voltage Rating 400V
Product Range ELG Series
Diameter 25mm
Automotive Qualification Standard -
ESR 0.388ohm
Capacitance 150�F
Lead Spacing 10mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 30mm
Other details
Brand KEMET
Part Number ELG157M400AR2AA
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating 400V
Product Range ELG Series
Diameter 25mm
ESR 0.388ohm
Capacitance 150�F
Lead Spacing 10mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 30mm
Other details
Brand KEMET
Part Number ELG157M400AR2AA
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Voltage Rating 400V
Diameter 25mm
ESR 0.388ohm
Lead Spacing 10mm
Capacitance Tolerance � 20%
Height 30mm
Part Number ELG157M400AR2AA
KEMET ELG157M400AR2AA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 150 �F, 400 V, ELG Series, 2000 hours @ 105�C, � 20% | Tanotis