Kemet C4AQQBW5400A3NJ DC Film Capacitor 40 µF 1.1 kV PP (Polypropylene) ± 5% C4AQ Series Radial Box
- Self-healing
- Low losses
- High ripple current
- High capacitance density
- High contact reliability
- Automotive grade (AEC-Q200)
Product details
| Capacitance | 40µF |
| Voltage Rating | 1.1kV |
| Capacitor Dielectric Type | PP (Polypropylene) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | C4AQ Series |
| Capacitor Case Style | Radial Box |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Lead Spacing | 52.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4AQQBW5400A3NJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Product Change Notice EN |
- Self-healing
- Low losses
- High ripple current
- High capacitance density
- High contact reliability
- Automotive grade (AEC-Q200)
Product details
| Capacitance | 40µF |
| Voltage Rating | 1.1kV |
| Lead Spacing | 52.5mm |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Capacitance | 40µF |
| Voltage Rating | 1.1kV |
| Lead Spacing | 52.5mm |