Kemet C4AQNBW5250M3OJ Power Film Capacitor Metallized PP Radial Box - 4 Pin 25 µF ± 5% DC Link Through Hole
- Automotive grade AEC-Q200 qualified
- Maximum temperature of 125°C (passive)
- Self-healing, low loss
- Low ESL, high ripple current
- High dV/dt, high capacitance density
- High contact reliability
- Suitable for high frequency applications
- 55/105/56 IEC 60068-1 climatic category
- IEC 61071, EN 61071, VDE0560
- Solvent resistant plastic case UL 94 V-0 compliant, thermosetting resin sealing UL 94 V-0 compliant
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C4AQNBW5250M3OJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
- Self-healing, low loss
- Low ESL, high ripple current
- High contact reliability
- IEC 61071, EN 61071, VDE0560
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description