KEMET C44UOGT6500T83K Power Film Capacitor, Metallized PP, Can, 500 µF, ± 10%, DC Link, Stud Mount - M6
Product details
| Dielectric Type: Metallized PP |
| Capacitor Case / Package: Can |
| Capacitance: 500µF |
| Capacitance Tolerance: ± 10% |
| Typical Applications: DC Link |
| Capacitor Mounting: Stud Mount - M6 |
| Voltage(AC): - |
| Voltage(DC): 900V |
| Humidity Rating: GRADE III (Test Condition B) |
| Capacitor Terminals: Screw |
| Lead Spacing: 32mm |
| dv/dt Rating: 7V/µs |
| Peak Current: 3.545kA |
| RMS Current (Irms): 50A |
| ESR: 200µohm |
| Product Diameter: 85mm |
| Product Length: - |
| Product Width: - |
| Product Height: 126mm |
| Ripple Current: - |
| Output (kvar): - |
| Product Range: C44U-T Series |
| Operating Temperature Min: -40°C |
| Operating Temperature Max: 85°C |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Part Number | C44UOGT6500T83K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Capacitance: 500µF |
| Voltage(AC): - |
| Voltage(DC): 900V |
| Capacitor Terminals: Screw |
| Lead Spacing: 32mm |
| dv/dt Rating: 7V/µs |
| Peak Current: 3.545kA |
| RMS Current (Irms): 50A |
| ESR: 200µohm |
| Product Diameter: 85mm |
| Product Length: - |
| Product Width: - |
| Product Height: 126mm |
| Ripple Current: - |
| Output (kvar): - |
| Qualification: - |
Other details
| Brand | KEMET |
| Quantity | Each |
| Capacitance: 500µF |
| Voltage(DC): 900V |
| Lead Spacing: 32mm |
| dv/dt Rating: 7V/µs |
| RMS Current (Irms): 50A |
| Product Diameter: 85mm |
| Product Height: 126mm |